„Бодра смяна“ е първият български детски хор, получил световна известност, поставил началото на българското детско хорово пеене.
Създател на „Бодра смяна” е бележитият диригент и музикален педагог Бончо Бочев (1899-1975). Първият състав, създаден в софийския квартал „Захарна фабрика“ постепенно достига 130 певци и от 1947 година носи името хор „Бодра смяна“, като работи и като Държавна детска музикална школа.
Неговата дъщеря Лиляна Бочева става пълноценен сътрудник на хора, през 1952 е назначена като корепетитор, през 1954 – преподавател по солфеж, а по-късно и педагог-ръководител.
Бончо Бочев води състава почти до самата си кончина през 1975 г. Под негово ръководство хорът получава световното си признание. Многобройните концертни турнета и престижните световни награди са само материален израз на възхищението на публиката. Под ръководството на Бончо Бочев „Бодра смяна” изпълнява за първи път творби на световни автори като Золтан Кодай, Дмитрий Кабалевски, Дмитрий Шостакович и др. Акцентът обаче се поставя върху творчеството на българските композитори – Георги Димитров, Светослав Обретенов, Филип Кутев, Любомир Пипков, Тодор Попов и други, много от които пишат музикални творби специално за „Бодра смяна“.
Лиляна Бочева продължава делото на своя баща. Под нейно ръководство „Бодра смяна“ се утвърждава като един от най-добрите детски хорове в България и в света. Все по-голямо място в репертоара на хора заемат произведенията на класически и модерни автори, като акцент, както винаги, са българските композитори.
През 70-те години на 20 век е особено продуктивно сътрудничеството между „Бодра смяна” и камерния състав „Софийски солисти”. Под ръководството на диригента Васил Казанджиев двата състава жънат блестящи успехи у нас и в чужбина.
След кончината на Лиляна Бочева на 20 септември 2005 г. диригентството се поема от дългогодишната й сътрудничка и корепетитор на хора Светла Бешовишка, която достойно продължава традицията на Бончо и Лиляна Бочеви – традиция на любов към хоровата песен и на съхраняване и развитие на уникалния певчески и репертоарен стил на хор „Бодра Смяна“.
От септември 2010 г. диригент на хора е Александър Кочков. Под негово ръководство хорът участва в постановката на „Бохеми” в Софийската опера, концерти на НДД заедно с Филхармония „Пионер”, фестивали за православна музика, преглед „Нова българска музика” на Съюза на българските композитори`2012 г. През същата година хорът е поканен да участва в изпълнението на „Кармина Бурана” от Карл Орф заедно със Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Емил Табаков, преминало с грандиозен успех.
Дейност
В хор “Бодра смяна” са обучени повече от 10 000 хористи със среден курс на обучение 8 години. Стотици са известните и утвърдени в музиката и други области на живота българи, преминали през уникалната школа на “Бодра смяна”. Едва ли има столица или голям град в Европа, където да няма поне един бодросменец – певец, инструменталист, диригент. Издадени са над 40 грамофонни плочи и CD в България и в чужбина.
Осъществени са 47 задгранични турнета в Европа, Азия и Африка. Хорът е редовен сътрудник на Симфоничният оркестър към Българското национално радио, на много оркестри в страната и на Националната опера, където участва в 26 оперни постановки в над 3000 представления.
Спечелени множество национални и международни награди, от които най-авторитетната е наградата от анонимния конкурс на Би Би Си – Лондон, от 1974 г.
Изпълнения
Изнесени са над 2500 концерта, в които са участвали над 7000 деца.
Изпълнени са повече от 1000 творби от над 300 автори. Хорът изпълнява произведения на най-големите световни композитори от всички времена и течения – Монтеверди, Хендел, Британ, Бела Барток, Золтай Кодай, Кабалевски, Вельо Тролис, Арам Хачатурян, Радион Шчедрин, Бах, Перголези.
-
Година на създаване
1946
-
Диригент
Alexander Kochkov